Kalite Anlayışımız

Sürdürülebilir kalite anlayışından ödün vermeyen Viking Kağıt; süreç verimliliği, çevreye saygı ve müşteri memnuniyetini temel alan değerler bütünü ışığında en iyiyi sunma ilkesiyle çalışıyor.

Sorumlu üretici anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Viking Kağıt, sipariş almadan ürünün kullanım aşamasına kadar tüm süreçleri, her adımı tanımlanmış ve tasarlanmış yöntem ve talimatlara göre izliyor ve kayıt altına alıyor. Uluslararası belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan denetimlerde elde ettiği başarılar, rakiplerinin arasından sıyrılarak öne çıkmasını ve müşterilerin firmaya duyduğu güvenin artmasını beraberinde getiriyor.

Süreç Verimliliği, Ürün Kalitesi, Müşteri Memnuniyeti ve Çevre Duyarlılığı

Kaliteden taviz vermeksizin üretim yapan Viking Kağıt; kalitede sürekliliğin sağlanması amacıyla siparişin alınma safhasından ürünün müşteriye ulaşmasına kadar olan tüm süreçleri, her adımı tanımlanmış yöntem ve talimatlara göre takip etmekte ve kayıt altına almaktadır. Viking Kağıt, sektöründe uluslararası bir denetim fimasından ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alan ilk özel sektör kuruluşudur. Şirket, ISO 9001:2015 denetimlerinden de başarıyla geçmiştir.

Şirket Kalite Politikası

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ve BRC CP Standartlarına bağlı kalarak;

 • Uygulanabilir şartları ve beklentileri dikkate alarak güvenli ve kaliteli ürünler üretmek,
 • Periyodik gözden geçirme faaliyetlerimizle ürün ve hizmet kalitemizi sürekli iyileştirme anlayışı ile geliştirmek,
 • Kurumsal risk yönetimi süreçlerimiz sayesinde paydaşlarımız için sürdürülebilir bir şirket olmak,
 • Kirliliği önleyerek çevremiz için, yaralanmaları ve sağlık sorunlarını önleyerek çalışanlarımız için değer yaratmak,

izleyeceğimiz temel yoldur.

Değerlerimiz;

 • Süreç Verimliliği
 • Ürün Kalitesi
 • Müşteri Memnuniyeti
 • Çevre Duyarlılığı

Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş. Enerji Politikası

Temizlik kağıtları alanında üretim yapan ve enerjiyi yoğun kullanan bir şirket olarak;

 • Etkin bir enerji yönetim sistemi uygulamasıyla birim üretim başına enerji tüketimini iyileştirecek çalışmalar yapmak, bu çalışmaları sürdürmek ve geliştirmek,
 • Enerji verimliliği bilincini tüm çalışanlara yaymak ve çalışanların katılımını sağlamak,
 • Enerji Yönetim Sistemiyle ilgili amaç ve hedeflerimize ulaşmak için gerekli bilgi ve kaynakları sağlamak,
 • Yatırım - yenileme çalışmalarında ve satın alma faaliyetlerinde enerji verimliliğini göz önünde bulundurmak,
 • Tüm bunları yaparken yasal mevzuatlara ve diğer gerekliliklere uyum sağlamak,

enerji yönetimine bakışımızı ve politikamızı oluşturmaktadır.

Ürün Geliştirme ve Proses İyileştirme

Global pazar ve Türkiye’deki trendleri yakından izleyen Viking Kağıt, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda ürün tasarım, geliştirme ve proses iyileştirme faaliyetlerini sürdürürken; tüm Ar-Ge çalışmalarını “sorumlu üretici” anlayışıyla gerçekleştirmektedir. Ar-Ge alanında çevreye karşı sorumluluk bilinciyle insan sağlığını gözeten çalışmalar yürüten Viking Kağıt; sektörde fark yaratan, gıdalarla temas edebilen, hassas ciltlere uygun özel ve yenilikçi ürünler geliştirmektedir.

Ayrıca, süreç iyileştirme çalışmaları kapsamında TÜBİTAK projesini de yürütmektedir.

Sektöründe Bir İlk: Viking Kağıt, BRC ve GC Mark Hygienic Sertikası

Temizlik kağıtları sektörünün öncü kuruluşlarından Viking Kağıt; kaliteli ve yenilikçi üretim koşullarını uluslararası alanda, prestijli yeni sertifikalar ile belgelemektedir.

Belgelendirme kuruluşu tarafından yapılan denetimlerle üretiminin kaliteli, güvenli ve yasalara uygun olduğu belirlenen Viking Kağıt; sektöründe ilk kez A Grade seviyede almaya hak kazanan ilk firma olarak BRC Consumer Product belgesi ile onaylanmıştır.

Ayrıca, Hijyenik Ürün GC-MARK sertifikası sayesinde de HACCP (Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları) tabanlı risk analizi ve GMP-İyi Üretim Uygulamaları’nın Viking Kağıt fabrikasında uygulandığı belgelenmiştir.

Gıdalarla Temasa Uygun, Güvenilir Kağıt Havlular

Temizlik kağıtları sektöründe pek çok ilke imza atan Viking Kağıt, 2012 yılında bir ilki daha gerçekleştirerek Türkiye’nin gıdalarla temasa uygun ilk kağıt havlularını üretmeye başlamıştır.

Premia ve Lily Kağıt Havlular, Alman ISEGA Enstitüsü tarafından uzun ve zorlu süreçlere tabi tutularak gıdalarla temasa uygunluk sertifikasının sahibi olmuştur.

Premia ve Lily Kağıt Havlular, sebze ve meyveleri kurulamak, kızartmaların yağını almak ve çocukların beslenme çantaları için yiyecek paketlemek gibi işlemlerde gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir.

Dermatolojik Açıdan Tüm Ciltler İçin Uygun Tuvalet Kağıtları

Kalite ve hijyen temelinde ürün geliştirme çalışmalarına yön veren Viking Kağıt, 2016 yılında Premia ve Lily Tuvalet Kağıtları ile Alman DERMATEST Laboratuvarları’ndan en hassas ciltler için dermatolojik uygunluk sertifikası almıştır. Farklı yaş grubu ve cinsiyetlerdeki tüketicilere yapılan dermatolojik testler sonucunda, tuvalet kağıtları mükemmel (excellent) seviyesinde geçer not almış ve Dermatest Laboratuvarları tarafından onaylanmıştır.

FSC® Politikamız

Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş. 2010 yılında denetlenerek Türkiye’de kağıt karton üreticileri arasında FSC®-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgesi’ni alan ilk şirket olmuştur.

Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş. olarak ; Forest Stewardship Council® ile yapılan işbirliği gereği, işbirliği süreci devam ettiği müddetçe FSC® değerlerine uygunluk için; FSC® için kabul edilemez olan faaliyetlerin hiçbirinde doğrudan veya dolaylı olarak bulunmayacağını taahhüt ederiz;

 • Yasadışı ağaç kesme ve/veya yasadışı orman ürünleri ticareti
 • Ormancılık faaliyetleri sırasında geleneksel hakların ve insan haklarının ihlali
 • Yüksek koruma değerine sahip ormanların tahribatı veya yıkıma uğratılması
 • Ormanların büyük ölçüde plantasyonlara veya ormancılık dışı kullanım alanlarına dönüştürme
 • Ormancılık faaliyetlerinde genetiği değiştirilmiş organizma uygulamaları
 • Çalışma yaşamında temel ilkeler ve haklar üzerine ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) deklerasyonunda tanımlanan, ILO Temel Sözleşmeleri ’ nin herhangi birinin ihlali

FSC® Sertifika Numarası: INT-COC-007096
FSC® Lisans Kodu : FSC® C103928

FSC® Sosyal Uygunluk Politikamız

Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş . olarak; tüm faaliyetlerimizde çalışanlarımızı en değerli varlığımız olarak kabul ederek, dil, din, ırk, cinsiyet vb unsurlarla ayrımcılık oluşturmadan, güvenli ve sağlıklı çalışma ortamı yaratarak oluşabilecek kayıpları en aza indirmeyi ve sürekli olarak iyileştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu amaçla tüm faaliyetlerimizde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kanun, yönetmelik ve standartlara uyum esastır.

Şirketimizde hiçbir şekilde çocuk işgücüne izin verilmemektedir. İş Kanunu’nda belirlenen çalışma yaşına ilişkin düzenlemelere uyar, iş yaptığımız şirketlerin de aynı şekilde davranmalarını bekleriz. Stajyerler gibi zorunlu haller dışında 18 yaş altı çalıştırmama prensibi uygulanır. İşe alım, sosyal haklar, kariyer gelişimi gibi konularda her personele eşit şekilde imkan sağlanır. Aylık ücret ödenen personelin ücretlerine, çalıştıkları günlerden başka hafta tatili, Ulusal Bayram ve genel tatil günlerine ait ücretleri de dahildir. İşyerimizde çalışan herkese pozisyon gözetmeksizin “Eşit işe eşit ücret” ilkesi uygulanmaktadır. Çalışanlarımızın ulusal ve uluslararası yasa ve ilkeler ile güvence altına alınmış haklarını korumanın yanısıra kişisel ve mesleki gelişimlerini destekleyecek eğitim ve sosyal organizasyonlar düzenlenir. Her bir çalışanımızı kuruluşumuz için bir değer olarak görür, çalışan memnuniyetini başarı kriteri olarak kabul ederiz.

FSC® Politikamız

Sertifikalarımız

Content Box
İSEGA

Viking Kağıt, sektöründe ilk kez gıdalarla temasa uygun kağıt havlu üretimini belgelendirdi.

Content Box
TSE COVID-19

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan kılavuzdaki kriterleri yerine getirerek ''Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi'' almaya hak kazandı.

Content Box
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş. kendi sektöründe yabancı bir denetim firmasından ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi alan ilk özel kuruluştur.

Content Box
SMITHERS PIRA

Viking Kağıt fabrikasında geri dönüşümlü hammadden üretilen temizlik kağıtları, İngiltere’de yer alan SMITHERS PIRA tarafından Alman Gıda Kodeksi BFR’ye göre analiz edilmiştir.

Content Box
Dermatest

Kalite ve hijyen temelinde ürün geliştirme çalışmalarına yön veren Viking Kağıt, 2016 yılında Premia ve Lily tuvalet kağıtları ile Alman DERMATEST Laboratuvarları’ndan en hassas ciltler dahil için dermatolojik uygunluk sertifikasını aldı.

Content Box
TSE

2015 yılında TSE ürün belgelendirme müdürlüğü uzman denetçileri tarafından, Select Professional markalı tuvalet kağıdı, havlu, Z katlama havlu, jumbo havlu ve peçete, Türk Standardı gerekliliklerine göre incelenmiştir.

Content Box
BRC Consumer Product Sertifikası

Alman belgelendirme kuruluşu DQS tarafından yapılan denetimlerle Viking Kağıt’ın üretiminin kaliteli, güvenli ve tabii olduğu yasalara uygun olduğu, sektöründe ilk kez alınan BRC Consumer Product belgesi ile onaylandı.

Content Box
ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılan denetimler sonucunda 2016 yılında Viking Kağıt, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesini almaya hak kazandı.

Content Box
FSC® Politikamız

Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş. 2010 yılında denetlenerek Türkiye’de kağıt karton üreticileri arasında FSC®-CoC Yönetim Sistem Belgesi’ni alan ilk şirket olmuştur.

Viking Galeri