Hakkımızda

Hakkımızda

İzmir Aliağa’da elli bir yıl önce Türkiye’nin “ilk özel sektör kâğıt fabrikası” olarak kurulan Viking Kağıt, 13.500 ton/yıl kapasiteli tek yüzü perdahlı sargılık, baskılık ve laminasyonluk kâğıt üretimine 1971 yılında başladı.

1982 yılında Yaşar Topluluğu’na katılmasıyla birlikte büyüme çalışmaları hız kazanan Şirket, 1996’da temizlik kâğıdı sektörüne adım attı. Bugün 5 güçlü marka ve 80’i aşkın ürün ile sektörün en güçlü isimlerinden olan Viking Kağıt, yıllık 45.800 ton üretim kapasitesiyle faaliyetlerini sürdürüyor. İnsana ve doğaya duyarlı yaklaşım ilkesini ve sürdürülebilir kalite anlayışını benimseyen Viking Kağıt; tuvalet kâğıdı, havlu, peçete, kutu mendil ve ıslak havludan oluşan geniş ürün yelpazesiyle ev içi ve ev dışı tüketim pazarında yer alıyor. Şirket; Premia, Lily, Senso ve Pufla markalı tuvalet kâğıdı, havlu, peçete, kutu mendil ve ıslak havlu ürünleriyle ev içi tüketime odaklanırken, Select markasıyla da ev dışı tüketim pazarına ürünler sunuyor. Değişen tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını gözeterek inovatif ürünler geliştiren Viking Kağıt, Türkiye genelinde 50’den fazla bayisi ve 200’den fazla direkt satış noktası ile ürün dağıtımını gerçekleştiriyor.

Tüm iş süreçlerinde yenilikçi bakış açısı ve çevre dostu uygulamaları ile büyümesini sürdüren Viking Kağıt, sektörün gelişmesine de katkıda bulunuyor.

Değişen sektör dinamiklerini ve yaşam koşullarını yakından izleyen Şirket, ürün yelpazesine yeni ürünler eklemeye devam ediyor.

2021’de gerçekleştirdiği yatırımlarla üretimde verimliliği, ürünlerinde ise kaliteyi daha da artırmayı hedefleyen Viking Kağıt, geri dönüşüm odaklı yatırımları ile sektörde farklılaşıyor.

Gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik odaklı yatırımlar ile doğal kaynakların kullanımını azaltmaya ve alternatiflendirmeye odaklanan Viking Kağıt, geri kazanımla elde edilen doğa dostu kâğıt üretimini her yıl daha da artırıyor. Geri dönüşüm tesisi yatırımını devreye alan Şirket, atık kâğıtları ham madde haline getirip tekrar ekonomiye kazandırarak sıfır atık ve döngüsel ekonomi yaklaşımını hayata geçiriyor. Yeni atılımlarla kişisel hijyen ve temizlik ürünleri alanında da çalışmalarını sürdüren Viking Kağıt, ürün gamını genişletmeye devam ediyor.

Ürünlerini farklı coğrafyalardaki 22 ülkeyle buluşturan Viking Kağıt, ihracat kanalında sahip olduğu gücü ile Yaşar Topluluğu’nda ilk sıralarda geliyor, yerli ürünlerini global pazarlar ile buluştururken; ülke ekonomisi ve sektör için katma değer yaratmaya devam ediyor.

Şirketimiz, sıfır atık ve döngüsel ekonomi yaklaşımı ile geleceğe katkı sağlıyor. 2021 yılında sürdürülebilirlik vizyonumuz ve hedeflerimiz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz yeni yatırımımız Recyfiber® ile; atık içecek kartonlarının geri kazanımıyla selüloz ve yarı mamul kâğıt bobin üreten tesisimizi hizmete açarak Türkiye temizlik kağıtları endüstrisinde bir ilke daha imza atıyoruz.

Viking Kağıt, Türkiye’de temizlik kağıtları endüstrisinde bir ilk olan ve Tetra Pak® iş birliği ile hayata geçirdiği bu yatırımı ile içecek kartonlarının geri kazanımıyla üretilen kaliteli selüloz liflerinden temizlik kağıtları üretmeye başladı. Recyfiber® adını verdiğimiz yeni geri dönüşüm teknolojimiz sayesinde atıkların doğaya verdiği ekolojik zararı azaltırken, kâğıt sanayi için alternatif ham madde üreterek selüloz kaynaklı dışa bağımlılığı azaltıyoruz. %100 ekolojik geri dönüşüm teknolojimiz ile geri kazanımlı selüloz liflerinden üretilen Recyfiber® yarı mamül temizlik kağıtlarımız endüstriyel kanalda dünyada farklı coğrafyalara ihraç ediliyor. Nihai tüketici ürünleri olarak da ürettiğimiz doğa dostu yeni nesil temizlik kağıtları, Select Nature markası altında katma değerli özgün ürünler portföyü olarak iç ve dış pazarlarda tüketiciler ile buluşuyor.

Tarihçe

1969

Viking Kağıt, İzmir’in Aliağa İlçesi’nde Türkiye’nin “ilk özel sektör kâğıt fabrikası” olarak kuruldu.

1971

Viking Kağıt, 13.500 ton/yıl kapasite ile faaliyete geçti.

1982

Viking Kağıt, Yaşar Topluluğu’na katıldı ve modernizasyon çalışmaları başlatıldı.

1984

Yapılan yatırımlar ile Viking Kağıt’ın kapasitesi 20.250 ton/yıla yükseldi.

1994

Viking Kağıt, halka açılarak borsada işlem görmeye başladı.

1995

İkinci modernizasyon sürecini tamamladı.

1996

Viking Kağıt, büyük bir atılımla temizlik kâğıtları sektörüne girdi.

Lily markası tüketicilerle buluştu.

Senso markalı ürünler pazara sunuldu.

1997

Viking Kağıt temizlik kâğıtları sektöründe uluslararası bir firmadan “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alan ilk kuruluş” unvanını aldı.

Türkiye’nin ilk biyolojik arıtma tesisini devreye soktu.

1998

Ev dışı kanal için üretilen Select markalı ürünleri satışa sundu.

1999

İkinci kâğıt makinesi yatırımıyla kapasitesini 43.000 ton/yıla yükseltti.

2000

Türkiye temizlik kâğıtları sektöründe bir ilk olan geri dönüştürülmüş kâğıt işleme tesisini (de-inking) hizmete aldı.

2003

Temizlik kâğıtları dönüştürme tesisini tamamen yenileyerek rekabet gücünü artırdı.

Mevcut kalite belgelendirmesini ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Belgesi’ne dönüştürdü.

2007

İkinci yuvarlak ürün dönüştürme hattını devreye aldı ve yuvarlak ürün grubunda %120 kapasite artışı sağladı.

2008

Enerji verimliliği kapsamında T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından başlatılan “Gönüllü Anlaşmalar Yoluyla Türk Sanayiinde Enerji Verimliliğinin Artırılması” uygulamalarında pilot tesis olarak yer aldı.

2009

Viking Kağıt kalite standardını ISO 9001:2008 versiyonu ile yükseltti.

2010

Türkiye kâğıt-karton üreticileri arasında FSC Yönetim Sistemi Belgesi alan ilk şirket oldu.

Geri dönüştürülebilen kâğıtlardan üretilen Pufla markalı ürünler tüketiciyle tanıştı.

2012

Kalenderleme yatırımı ile ürünlerinin daha yumuşak kâğıt yapısına sahip olmasını sağladı.

Ev dışı kullanım kanalında yeni jumbo makinesi yatırımı ile üretim kapasitesini artırdı.

Premium ürünler segmentine dönük Premia ürün ailesi pazara sunuldu.

Premia ve Lily, Alman ISEGA Enstitüsü tarafından gıdalar ile temasa uygun kâğıt havlu olarak tescil edildi.

2013

Şirket, karbon ayak izini hesaplamaya başladı.

Premia ve Lily, Alman DERMATEST Araştırma Enstitüsü tarafından hassas ciltlere uygun tuvalet kâğıdı olarak tescil edildi.

2014

Select tuvalet kâğıtları için Alman DERMATEST Laboratuvarları’ndan hassas ciltler için dermatolojik uygunluk sertifikası alındı.

2016

BRC CP Belgesi alındı.

HYGIENIC PRODUCT GC MARK Belgesi alındı.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi alındı.

2018

Kojenerasyon ve 3. Yuvarlak Ürün Hattı yatırımları tamamlandı.

2019

Yerli Malı Belgesi alındı.

BRC CP denetimlerinden başarıyla geçilerek BRC CP Revizyon 4 olarak yenilendi.

2020

TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi alındı.

2021

Viking Kağıt, enerji standardını ISO 50001:2018 versiyonu ile yükseltti.

BRC CP denetimlerinden başarıyla geçerek belge derecesi A Grade’e yükseltti.

Sıfır Atık Belgesi alındı.

Arıtma çamuru susuzlaştırma projesi kapsamında eski teknoloji yerine dekantör yatırımı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ilk UBC geri dönüşüm tesisi devreye alındı. İçecek kartonları içindeki selülozun geri kazanımıyla Recyfiber® ekolojik temizlik kağıtları üretimine ve ihracatına başlandı.

2022

Türkiye’de ilk, içecek kartonlarının içindeki selülozun geri kazanımı ile üretilen, doğa dostu, katma değerli, özgün renkli yeni nesil temizlik kağıtları portfoyü, Select Nature markası ile ev içi ve ev dışı kanalda piyasaya sunuldu.

Misyonumuz

Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş., sağladığı hijyen ve pratiklik ile toplumun yaşam kalitesini artıran, günlük hayatı kolaylaştıran temizlik kağıdı ürünleri sunar.

Vizyonumuz

Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş., temizlik kağıtları sektöründe sürekli gelişen ve değişime uyum sağlayan, çevre ve sağlık bilincine önem veren, müşterilerine, çalışanlarına ve paydaşlarına değer yaratan bir organizasyon olarak, ülkenin önde gelen kuruluşları arasında yer almayı planlar.

İlklerimiz

Türkiye’ye ilkleri kazandıran öncü isim: Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş.

İlk özel sektör kâğıt fabrikası

Sektöründe ilk biyolojik arıtma tesisi

İlk mürekkep arındırma tesisi

İlk pamuk katkılı tuvalet kâğıdı

İlk 3 katlı tuvalet kâğıdı

İlk aloe vera katkılı tuvalet kâğıdı

İlk seçimli yapraklı havlu

İlk kutu peçete ve kutu havlu

Sektörde yabancı kaynaklı bir denetim firması tarafından denetlenip ISO 9001 belgesi almaya hak kazanan ilk özel sektör kâğıt fabrikası


Sektöründe ilk BRC CP ve Hygienic Product GC Mark sertifikası
Recyfiber® Karton içecek kutularından (UBC) geri dönüştürülmüş kaliteli selüloz lifleri ile üretilen doğa dostu temizlik kâğıtları